O skórę należy dbać przez cały rok

Bo o skórę należy dbać przez cały rok.

O czym należy pamiętać, kiedy na niebie mamy więcej słońca? Zanim jednak o tym, ważne, aby uświadomić sobie, że podane zasady nie obowiązują tylko w wakacje, czy w upalne dni, ale zasadniczo codziennie od późnej wiosny, przez lato aż do wczesnej jesieni.

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Na początku konieczne i najważniejsze jest, aby napisać o filtrach. Najbardziej szkodliwe promieniowanie UVA działa z taką samą siłą cały rok, ale w ciepłe dni znacznie więcej czasu spędzamy na słońcu i odsłaniamy więcej skóry, stąd latem intensyfikujemy ochronę przeciwsłoneczną. Stosuj odpowiednie ilości środków przeciwsłonecznych i tak często, jak należy, informacje zawsze znajdują się na opakowaniu używanego preparatu. W ten sposób jednocześnie chronimy skórę przed nowotworami (UVA) i poparzeniami (UVB).

Pamiętaj, że ochrona przeciwsłoneczna to właśnie nie tylko „żeby się nie poparzyć”, ale najlepsza metoda profilaktyki nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego – czerniaka, który jest przyczyną 80% wszystkich zgonów wśród chorych na nowotwory skóry! W Polsce co roku zapada na niego 3000 osób. Jednak nie jest to jedyny zagrażający nam nowotwór skóry. Należy również wspomnieć o raku podstawnokomórkowym oraz raku kolczystokomórkowym.

PROFILAKTYKA PRZECIWNOWOTWOROWA

Filtry przeciwsłoneczne to przede wszystkim profilaktyka. Szczególnie ważne jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych, bo to największa szansa na zdrowie w przypadku zachorowania, zwłaszcza, gdy zmagamy się z czerniakiem. Wykrycie zaawansowanej choroby jest niezmiernie niebezpieczne.

Jeśli na skórze masz niepokojącą zmianę skórna, trudno gojącą się, nie poddającą się leczeniu ranę, lub podejrzane nowe znamię barwnikowe, to w te pędy wybierz się na badanie dermatologiczne. Nieinwazyjne badanie dermatoskopowe, powie nam bardzo wiele na temat danej zmiany skórnej. Każdą podejrzaną zmianę skórną należy usunąć chirurgicznie lub pobrać z niej biopsję, celem rozstrzygającego badania histopatologicznego.

Zdecydowanie warto odwiedzić dermatologa minimum raz w roku w celu przeprowadzenia badania dermatoskopowego i przeglądu skóry całego ciała. Jednakże najważniejsza w profilaktyce chorób nowotworowych skóry jest samokontrola (raz w miesiącu pooglądaj swoją skórę) i ochrona przeciwsłoneczna. Zabiegi dermatochirurgiczne podejrzanych zmian zazwyczaj nie są bardzo inwazyjne, trwają kilka do kilkunastu minut, wymagają tylko znieczulenia miejscowego oraz założenia kilku szwów.

ZASADA „ABCDE”

Jak jednak rozpoznać niebezpieczne znamię? Tu z pomocą przychodzi nam zasada ABCDE, która pokazuje na, co zwracać uwagę.

„A” (asymmetry) wskazuje na asymetryczny kształt znamienia

„B” (borders) to oznaczenie poszarpanych, nieregularnych brzegów znamienia

„C” (color) pokazuje, że należy zwrócić także uwagę na kolor znamienia, czerniak nie zawsze jest czarny, obawy powinna wzbudzić także zmiana czerwona, jasnobeżowa, szara lub różnobarwna

„D” (diameter) do obserwacji powinno się pokazać lekarzowi znamiona duże (powyżej 6 mm)

„E” (evolution) każe nam obserwować znamiona, które się zmieniają wraz z czasem.

I tu także niezmiernie ważna sprawa. Zdarza się, że taka zmiana jest trudno dostępna i dlatego warto do powakacyjnych „oględzin” zaprosić zaufaną osobę lub po prostu zwracać uwagę u bliskich na znamiona, by nie czekać do wizyty profilaktycznej z dostrzeżeniem niepokojącego znamienia. I jeszcze bardziej istotne, czerniak może schować się także w okolicach intymnych np. między pośladkami – jeśli coś wzbudzi Twój niepokój – bez wstydu powiedz o tym lekarzowi.

CO NAJWAŻNIEJSZE I NAJLEPSZE DLA CIEBIE I TWOJEJ SKÓRY

Innymi słowy: FILTRY, OBSERWACJA ZNAMION i DERMATOSKOPIA plus KAPELUSZ Z DUŻYM RONDEM i OKULARY PRZECIWSŁONECZNE Z FILTRAMI.

Od strony pielęgnacyjnej, na pewno w odróżnieniu od dni chłodnych, kiedy możemy skórę natłuszczać, koncentrujemy się na nawilżaniu. Lepiej wybierać lekkie formuły stosowanych specyfików. Wybierajmy sprawdzone dermokosmetyki, najlepiej dobrane przez kosmetologa i nie eksperymentujmy. Na każdej drogeryjnej półce będzie się czaiła pachnąca pokusa nowego balsamu, kremu, czy olejku o fantastycznych owocowym, czy waniliowym zapachu, to najprostsza droga do niewłaściwej pielęgnacji i pojawienia się niechcianych zmian zwłaszcza na skórze twarzy, o alergiach nie wspominając.

Jeśli chcesz wrócić z piękną opalenizną, możesz stosować filtry z przyspieszaczem opalania – wówczas przyspiesza on produkcję melaniny, która produkuje się pod wpływem śladowych ilości promieniowania docierającego do skóry lub stosuj samoopalacze, wśród których te najnowszej generacji nie zostawiają smug, a dodatkowo pielęgnuję skórę!

Najlepsze słowo, jakie przychodzi mi na myśl na temat słońca i skóry to ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Korzystaj ze słońca świadomie, a unikniesz dyskomfortu przesuszenia i poparzenia, a co najważniejsze zadbasz o swoje zdrowie!

Pozdrawiam

Dr n.med. Karolina Hadasik

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *